Reklamı kapat
Reklamı kapat
Denizli Son Dakika Haberleri
sosyal sosyal sosyal sosyal sosyal sosyal
Anlık Ziyaretçi:
5 1 6
Denizli Son Dakika Haberleri

Yetimhanede yaşayan milyoner!

Tanınmış jinekologlardan N.D.’nin oğlu ünlü mimar Mustafa İhsan D.’nin, Andrea Sylvia Koban ile evlilik dışı ilişkisinden olan ve Avusturya’da bir yetimhanede büyüyen oğlu Eneas, babalık davası açtı. Yargı süreci lehine sonuçlanması halinde küçük Eneas tahmini 30 milyon TL’lik mirasın varislerinden biri olacak.

Yetimhanede yaşayan milyoner!

Dava dosyasına göre, ünlü bir mimar olan Mustafa İhsan D. Türkiye’nin ilk jinekologlarından olan ve şu anda 90 yaşında olan N.D.’nin tek çocuğuydu. Türkiye’de evli ve bir kız çocuğu babası olan Mustafa İhsan D., aynı zamanda tahmini 30 milyon TL’yi bulan bir malvarlığının da varisiydi.

Mustafa İhsan D., yurtdışı seyahati sırasında Avusturya’da Andrea Sylvia Koban isimli kadınla tanışarak ilişki yaşamaya başladı. Bu birliktelikten 2005 yılında Eneas isimli bir oğlu dünyaya geldi. Mustafa İhsan D.’nin ailesi önce itiraz etti, ancak daha sonra küçük Eneas’ı kabul etti. Baba ile oğlu dönem dönem Türkiye’ye gelerek babaannesini de ziyaret etti.

ANNESİ YATALAK KALDI

Dava dilekçelerine göre, Eneas’ın annesi, 16 Nisan 2013 günü geçirdiği bir hastalık nedeniyle yatalak kaldı ve Avusturya’da bir rehabilitasyon merkezinde koma halinde yaşamını sürdürmeye başladı. Bir süre babası ile yaşayan küçük Eneas, 2018 yılında babasını kaybetti. İddialara göre, daha önce torununu kabul eden babaanne ise küçük Eneas’ın babasının cenazesine katılmasına izin vermedi ve küçük çocuğu da kabul etmemeye başladı. Bunun üzerine küçük Eneas Avusturya’da bir yetimhaneye verildi. Avusturya’daki mahkemeler, küçük çocuğun annesinin kuzeni olan Renate A.’yı vasi olarak tayin etti.

BABALIK DAVASI AÇTI

Türkiye’deki mahkemelerin de vasi kararını onaylamasının ardından Renate A., avukatı Tolga Beyendi aracılığıyla Ankara 12. Aile Mahkemesi’ne babalık davası açtı. Dava dilekçesinde, “Eneas’ın babasının ölümüyle Türkiye’de kendisinin de paydaşı olduğu mirastaki haklarını alabilmesi için babalık davası açmamız kaçınılmaz hal almıştır. Ayrıca, davalılar miras bırakanın oğlu Eneas’ı kabul etmemekte ve mirastan mal kaçırma saikiyle hareket etmektedirler” iddiasında bulundu. Dava dilekçesine ek olarak küçük Eneas’ın babası ve babaannesi ile birlikte çekilen fotoğrafları ile babasının Mustafa İhsan D. olduğunu gösteren Avusturya’daki yetkili makamlar tarafından verilen doğum belgesini de delil olarak sundu.

Mustafa İhsan D.’nin eşi ve kızının avukatı da mahkemeye sunduğu cevap dilekçesinde, “Müvekkilimizin sevdiği bir kadınla çok uzun süren bir evliliği, bir kızı ve torunu vardır. Sevgi dolu bir ailede yaşayan bir aile reisidir. Dolayısıyla 2005 yılında nasıl baba olduğu, hangi ilişkiden ötürü baba seçildiği anlaşılmamıştır. Ölümünden iki yıl sonra gelen bu dava dilekçesi ailesini kedere boğmuştur” denildi.

13 YIL SONRA DNA TESTİ

Cevap dilekçesinde, ayrıca “Hiçbir ön kanıt sunulmadan 13 yıl önce doğmuş bir çocuk için dava açılarak ölen kişinin, baba olduğunun iddia edilmesi ve mezarından çıkarılarak DNA testi yapılması istemi aile için büyük bir yıkım olduğu gibi kötü niyetli bir iddiadır” ifadelerine yer verildi.

Davaya bakan Ankara 12. Aile Mahkemesi dosyaya ilişkin ilk duruşmasını 16 Nisan’da yaptı. Mahkeme, küçük Eneas’ın nüfus kayıtlarının getirtilmesi için Avusturya Büyükelçiliği’ne müzekkere yazılmasına, DNA incelemesi gibi taleplerin de dosyadaki eksiklikler giderildikten sonra değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı eylül ayına erteledi.

BABAANNE VEKÂLET VERMİŞ

Babalık davası süreci devam ederken, iddialara göre, babaanne N.D. üzerinde bulunan malvarlığının idaresi için gelinine vekâlet vererek üzerinde kayıtlı malları elden çıkarmaya başladı. Bunun üzerine küçük çocuğun avukatı Tolga Beyendi, N.D.’nin gelini ve kızının yönlendirmesiyle bu işlemleri yaptığını, malvarlığını idare edemediğini iddia ederek, vasi tayini talebiyle Ankara 8. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, N.D. için sağlık raporu aldıktan sonra davayı reddetti. Avukat Beyendi, karar için istinaf başvurusunda bulundu. Dosyaya ilişkin istinaf incelemesi yapan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını verirken, sadece N.D.’nin akıl hastalığı yönünden inceleme yaptığını, ‘savurganlık, malvarlığını kötü yönetme iddiası bakımından araştırma yapmadığı’ tespitini yaparak, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Reklam Alanı 2
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
EŞİNİ VE 2 ÇOCUĞUNU REHİN ALDI EŞİNİ VE 2 ÇOCUĞUNU REHİN ALDI

Denizli’de hamile eşi ve iki çocuğunu tüfekle rehin alan şahıs, korku dolu anlar yaşattı. Hamile eşi ve bir çocuğunu serbest bırakan şa...

SAĞLAR YÖNELIK HEYKEL TEPKİ ÇEKTİ SAĞLAR YÖNELIK HEYKEL TEPKİ ÇEKTİ

Belediye tarafından Bahçelievler Mahallesi’nde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında görev yapan sağlık personelini temsil e...

ÜST GECİTTEN DÜŞTÜ HAYATINI KAYBETTİ ÜST GECİTTEN DÜŞTÜ HAYATINI KAYBETTİ...

Çakmak Bulvarı üzerinde bulunan üst geçitten karşıya geçmeye çalışan 54 yaşındaki Ramazan Turgut, dengesi kaybetmesi sonucu yaklaşık 30...

Tecavüzü taşa yazarak ihbar etmişti! Tecavüzü taşa yazarak ihbar etmişti!

ANTALYA'da komşusu tarafından uğradığı tecavüzü taşa yazarak anlatan 12 yaşındaki kız çocuğu ile annesi ve erkek kardeşi hakkında korum...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
EŞİNİ VE 2 ÇOCUĞUNU REHİN ALDI EŞİNİ VE 2 ÇOCUĞUNU REHİN...

Denizli’de hamile eşi ve iki çocuğunu tüfekle rehin alan şah...

SAĞLAR YÖNELIK HEYKEL TEPKİ ÇEKTİ SAĞLAR YÖNELIK HEYKEL TEP...

Belediye tarafından Bahçelievler Mahallesi’nde yeni ti...

ÜST GECİTTEN DÜŞTÜ HAYATINI KAYBETTİ ÜST GECİTTEN DÜŞTÜ HAYATI...

Çakmak Bulvarı üzerinde bulunan üst geçitten karşıya geçmeye...

ÇOBANIN KEÇİLERİ BULUNDU ÇOBANIN KEÇİLERİ BULUNDU...

Denizli’nin Çameli ilçesi Elmalı Mahallesi’nde yaşayan...

OĞLUNUN KURTARMAK İSTEYEN BABA HAYATINI KAYBETTİ OĞLUNUN KURTARMAK İSTEYEN...

Yangın, Tavas’ın Güzelköy Mahallesi’nde meydana ...

Yangın ve sellerden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılacak Yangın ve sellerden zarar...

Türkiye'de yangın ve sel afetlerinden zarar gören vatandaşla...

Günün umut veren karesi selin yıktığı Bozkurt’tan geldi Günün umut veren karesi s...

Sel felaketinin büyük tahribata neden olduğu Kastamonu'nun B...

Siirt’te serinlemek için suya girin 2 kız kardeş boğuldu Siirt’te serinlemek için ...

SİİRT'in Eruh ilçesine bağlı Zorava Çayı'na serinlemek için ...

Sera Filesi Ve Kullanılan Malzemenin Önemi Sera Filesi Ve Kullanılan...

File mantığı ipin belirli aralıklarla ve ardışık olarak düğü...

‘Aşı olmayana kısıtlama şart’ ‘Aşı olmayana kısıtlama ş...

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Dern...

Magazin HABERLERİ