DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21641500,46%
Denizli
27°

KAPALI

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

SONUCA DEĞİL SÜRECE ODAKLANIN

ABONE OL
Ocak 3, 2022 17:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayattan istediğimiz her şey için belli bir oranda sabır göstermek gerektiğini hepimiz biliyoruz. Sabırlı olmak kısmında bir çoğumuz iyi değiliz. Yaptığımız her iş hızlıca bitsin ve hemen olumlu ya da olumsuz sonuç alalım diye bekliyoruz. Çünkü sürece değil sonuca odaklıyız. Sırf bu yüzden de yaşadığımız anlardan ve o anların hazzından gerekli verimi alamıyoruz.

Yapılan araştırmalar sonucun da dünya üzerin de çok büyük başarılar elde etmiş insanlara “Geçmişinize dair en çok hangi anlara özlem duydunuz? “sorusu yöneltildi. Bu soruya birçoğu başarı yolundaki çaba gösterdikleri o zorlu süreçlerden bahsetmişlerdi. Peki ya bu süreçlerden kasıtları neydi? Onları zorlayan, yıldıran, tekrar tekrar başa dönmelerini sağlayan başarma hırslarından, pes etmeme yolunda karşılaştıkları engellerden vb. bahsetmek mümkündür. Her zaman olduğu gibi konfor alanından çıkmış olmaları bile bu sürecin en zorlayıcı yanlarıyla karşılaşmış olmalarını destekler. Bu süreç gerçekten zorlayıcıdır ve sabır gerektirir. Bir örnekle neden bu sürecin zorlayıcı ve sabır gerektirdiğinden bahsedelim.

Öncelikle zihnimizde oluşan fikirleri tohumlara benzetelim. Tohumları meyveye dönüştürebilmek için tohumlar hakkında detaylıca araştırma yapmak ve her yönüyle bilgi sahibi olmak gerekir. Uygun ısı, su, suda eriyen vitaminler gibi tohumların ihtiyaç duydukları besin değerlerini de gerekli ölçüde sağlamalıyız. Her gün düzenli bir şekilde tohumlara ilgi ve alaka gösterip onların gelişimini desteklemeliyiz. Bu adımlardan sonra ise tohumların meyve olabilmesi için sabırla ve olumlu hislerle beklemek gereklidir. Bu basamaklar başarmak için gerekli olan adımlardır. Bu yüzdende bu süreç uzun bir zaman dilimine tekâmül eder. Burada doğru anlamamız gereken şey önemli olanın fikir değil, fikri ne kadar istikrar ve sabırla işleyebildiğimizdir. Çünkü zihin dakika da binlerce fikir üretir. Fakat bu fikri işleyemedikten sonra hepsi beynin çöp kutusu bölümüne taşınır. Bu yüzden zihninizde oluşan her bir fikir tohumunu bütünüyle analiz etmemiz gerekir. Oluşan bu fikri hayata entegre etmek istemenin ilk yolu, sonuca ulaşana denk bu süreçte alınması gereken sorumlulukları almaya gönüllü olmak ve istikrarla çabalamaktır. Sonuca değil sürece yönelik ilerleme kat etmektir.

Sürece odaklı olmak ve bundan haz almak da, zihnimiz deki fikir tohumlarını daha kolay işlememizi sağlar. Üretmenin verdiği hazla hedefe yönelik etkili hamleler yapmamızı destekler. Emin adımlarla hedefe kitlenmek, eğlenerek ve bundan haz duyarak elde etmek daha da kolaylaşır. Eğlenerek ve haz alarak üretmek bu sürecin devamlılığında çok önemlidir.

 

Yazar: ASYA KILINÇ / ROMİNA

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r