DOLAR 32,1942 0.12%
EURO 34,9142 -0.17%
ALTIN 2.493,88-0,35
BITCOIN 2237512-1,73%
Denizli
32°

KAPALI

20:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

İNTERNET HIZ TESTİ NEDİR?

ABONE OL
Mart 9, 2022 20:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnternet hız testi, bağlantını gerçekleştiği ağın anlık olarak hızının ölçülmesini sağlar. İnternet hızı, internette herhangi bir zaman diliminde bağlantı üzerinde gerçekleşen her türlü veri miktarı olarak tanımlanır. Çevrimiçi aktivitelerde yapılan her şey internet hızını doğrudan ilgilendirir. Özellikle ortak bir internet ağında internet hızı çok büyük öneme sahip olur. Sevdiklerinizle ve ailenizle en iyi iletişimi kurabilmek için bağlandığınız internet hızı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

İnternet Hızı Kaç Olmalı?

İnternet hız testi güncel internet ağınızda bulunan iletim hızınızı öğrenmenizi sağlar. İnternet hızınızın kaç olduğu kullandığınız servis sağlayıcısının size verdiği miktardadır. Bu genelde yaptığınız sözleşme sırasında da belirlenir. İnternet hızını öğrenir ve buna uygun paket tercih ederek bu doğrultuda ödemelerinizi gerçekleştirirsiniz. Ancak servis sağlayıcınızın, anlaşma sırasında garanti ettiği internet hızını sürekli olarak size verip vermediği önemlidir. Bu konuda bilgi sahibi olabilmek için internet hız testi yapmanız gerekir.

Hız testi ile kullandığınız internet hızının kaç Mbps olduğunu saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz. İnternet servis sağlayıcıları sundukları hız paketlerinde 8, 16, 32, 50 ve 100 Mbps hız seçenekleri sunar. Tercih etiğiniz hızı tam anlamı ile bağlantınızda görmeyebilirsiniz. Genelde seçtiğiniz hızın birkaç değer altında bir bağlantıya sahip olursunuz. Ancak hız testi sonucunda hız daha düşük çıkarsa bu durumda servis sağlayıcınıza itiraz etme hakkına sahip olursunuz.

Kullandığınız İnternet Hızını Nasıl Öğrenirsiniz?

İnternet hız testi yapan siteler aracılığı ile kullandığınız internet hızını öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak internet faturanızı inceleyerek de bu bilgiyi alabiliriniz. Ancak internet hız testi sitesi her daim size en güvenilir sonucu verecektir. İnternet hız testi yaparken en doğru sonuçlara ulaşabilmeniz için şu durumlara dikkat etmeniz gerekir;

  • Modemi kapatın ve 10 saniye bekledikten sonra yeniden başlatın. Bu hızın daha doğru çıkmasını sağlayacaktır.
  • Bilgisayarınızda açık olan bütün programları kapatın.
  • İnternet tarayıcınızda açık olan bütün sayfaları kapatın.
  • Eğer modemi çoklu bilgisayarlarda kullanıyorsanız, diğer bilgisayarlar ile olan kablo bağlantısını kesin. Sadece test yapacağınız bilgisayar ile kablolu bağlantınızın olmasına dikkat edin.
  • Test yapacağınız sırda modeme yakın mesafede bulunun.

İnternet Hız Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

İnternet hız testi yaptıktan sonra ekranda sonuçlar görüntülenir. Bu sonuçlara bakarak kullandığınız internetin güncel hız bilgilerini öğrenmiş olursunuz. Ancak birden farklı sonuç bulunur ve her biri farklı bir test alanını kapsar. Bu konuda bilgiye sahip değilseniz, ekranda göreceğiniz her sonucun açıklaması şu şekildedir;

  • Upload (yükleme) Hızı: Upload hızı servera giden veri hızı olarak tanımlanır. Sizin serverlara gönderdiğiniz verinin iletim hızını gösterir. Diğer bir şekilde de sizin dosyaları internete yükleme sürenizdir. Bu veriler, genelde download hızına göre daha düşük olarak sonuçlanır. Online oyunlar ve büyük dosyaların yüklenmesi gibi durumlarda en iyi sonuçları alabilmek için bu hızın olabildiğince iyi seviyede olması gerekir.
  • Download (İndirme) Hızı: Download hızı Mega Bit Per Second cinsinden ölçülür. İnternet hız testi konusunda ilk önce çıkan değer genelde budur. Bir kullanıcı eğer internet hızının düşük olduğunu düşünüyorsa en önce bu seçenekte yer alan hıza bakar. İnternet üzerinden dosya indirme ve dosyanın izleme süresinin dolma süresi gibi durumlarda bu hız türü önem kazanır. İndirme hızınız ne kadar yüksek olursa kullandığınız internet hızı da o kadar yüksektir diyebiliriz.
  • Ping: Ping, şebekeler arası yoklayıcı olarak açıklanabilir. Online oyuncular için ping çok önemlidir. Ping süresi ne kadar uzun olursa hız o kadar düşüktür denilebilir. Ping kullanım amacına göre ideal süresi de değişir.

Kullandığınız internet hızı hakkında en güncel bilgilere ulaşabilmek için hız testi aracına https://www.hiztesti.me sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r