Reklamı kapat
Reklamı kapat
Denizli Son Dakika Haberleri
sosyal sosyal sosyal sosyal sosyal sosyal
Anlık Ziyaretçi:
5 1 6
Denizli Son Dakika Haberleri

Denizli’de boğazı delik hayatını kabusa çevirdi! 30 yıl sonra…

ANTALYA’da yaşayan 65 yaşındaki Saniye Kahraman 30 yıldır boğazına açılan delikle nefes alarak yaşamını sürdürmeye çalışırken bu durum onun için katlanılamaz hale gelmişti. Kahraman, 30 yıldır kullanamadığı sesine ve sağlığına kavuştu.

22 Mayıs 2021 - 11:18 'de eklendi ve 3466 kez görüntülendi. A+A-

Denizli’de boğazı delik hayatını kabusa çevirdi! 30 yıl sonra…

Antalya’da yaşayan Saniye Kahraman (65) 30 yıl önce geçirdiği guatr ameliyatı sonrası gelişen çift taraflı ses teli felci nedeniyle boğazında açılan delik ile nefes alarak yaşamını sürdürmeye başladı. Aynı zamanda sesini de kullanamaz hale gelen Kahraman, sağlığına kavuşmak için farklı kentlerdeki hastanelere giderek şifa aradı.

30 yılın sonunda Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’ne gelen Kahraman, tedavi sonrası boğazındaki delik kapatılarak hem sağlıklı nefes almaya hem de 30 yıldır duymadığı sesini tekrardan kullanmaya başladı. Geçirdiği operasyon sonrası mutlu olduğunu belirten Saniye Kahraman, “Ben çok mutluyum ve 30 senedir bu rahatsızlığı çekiyorum. Şu anda o kadar mutluyum ki ne diyeceğimi bilemiyorum. Allah doktorum Tuna Bey’den bin kere razı olsun” dedi.

“İlk konuşmaları bu konuda beni biraz daha umutlandırdı”
30 yıldır hastanın ses tellerini yeterince hatta neredeyse hiç kullanamadığını dile getiren Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Odyoloji Uzmanı Op. Dr. Tuna Kenar, “Bu hastamızı özellikli kılan nokta yaklaşık 30 sene boyunca ses tellerini nerdeyse hiç kullanmaması. Hastamız boğazı delik şekilde durduğu ve ses telleri de felç olduğu için ses telleri de deforme olmuş vaziyetteydi. Daha sonrasında nefes almasını biz rahatlatsak bile acaba sesinde bir değişiklik olur mu? Sesini kısmen de olsa kullanabilir mi? diye onu merak ediyordum açıkçası. Yalnız boğazındaki deliği kapattıktan sonraki ilk konuşmaları bu konuda beni biraz daha umutlandırdı. Vakit geçtikçe sosyal olarak sesini daha iyi kullanabilecek bir hale gelebilecek. Hastamızla konuşunca kendisinin de ifade edebileceği gibi hastamızın ilk başvurusunda bizden tek istediği boğazındaki deliğin kapatılıp normal yoldan nefes alabilmesiydi. Kendisi için ses her zaman ikinci planda ve olmasa da olur mantığındaydı. Bu gerçekten böyle ve önce nefes alabilmek önemli. Biz hastanın boğazındaki deliği kapatarak normal yoldan nefesini sağladığımız gibi sosyal olarak kullanabilecek yeterlilikte bir sesi olması bizi de sevindirdi” ifadelerini kullandı.

“Hastamızı rahatlatıp sağlığına kavuşturduğumuz için çok mutluyuz”
Hastanın sağlığına kavuşmasından dolayı mutlu olduklarını vurgulayan Op. Dr. Tuna Kenar, “Hastamız Antalya’dan gelerek bize güvendi ve biz de gerekeni yaptık. Burada tabii ki ekip işi de önemli. Anestezi ve yoğun bakım süreci de önemli. Hastamızı burada anestezi ekibiyle birlikte dikkatli bir şekilde ameliyat öncesi ve sonrasında takip ederek ve birkaç saat yoğun bakımda tutup, birkaç gün hastanemizde misafir ederek sağlığına kavuşturduk. Birkaç hafta sonrasındaki kontrollerinde ise deliği tamamen kapatıp hastamızı sağlıklı bir şekilde evine göndereceğiz. Daha önce bu işlem niye yapılmamış şeklinde düşünürsek biz açıkçası biraz risk aldık. Önceki ses teli felci ameliyatlarımız ve tecrübelerimize dayanarak bunu öngörü şeklinde yapıp hastamıza böyle bir ameliyatı geçekleştirdik. Hastamızı rahatlatıp sağlığına kavuşturduğumuz için çok mutluyuz” diye konuştu.

“Hayat kalitesini son derece olumsuz etkiledi”
Op.Dr. Tuna Kenar, oldukça nadir görülen ses teli felcinin başlıca sebepleri arasında tiroid bezi cerrahisi (Guatr, tiroid kanseri vs.), şah damarı tıkanıklığı giderme ameliyatları, açık kalp cerrahisi (doğuştan veya sonradan gelişen aort ve kalp hastalıkları için), boyun ve üst göğüs bölgesine yönelik delici/kesici yaralanmaların olduğunu belirtmekle birlikte, bu durumun hastaların hayat kalitesini son derece olumsuz etkilediğini belirtti. Böylece, herhangi bir sebeple gelişen ses teli felcine bağlı nefes almada zorluk nedeniyle boğazına delik açılan hastaların yapılacak ameliyat ile boğazındaki deliğin kapatılarak normal yoldan nefes alabileceğini ve sesini kullanabileceğini belirten Dr. Kenar, hastanelerinde bu tür ameliyatları yapabilmek için gerekli klinik tecrübe, cerrahi ekipman, anestezi ve hasta bakım ekibinin mevcut olduğunu bildirdi.

“Birçok hastaneye gittik, bu tedavi hiçbir yerde yapılmadı”
30 yılın sonunda annesinin sağlığına kavuşmasından dolayı mutlu olduğunu dile getiren Necla Gökalp, “Annem 30 yıldır bu rahatsızlığıyla hayatını devam ettiriyor, yani ses teli felcinden dolayı nefes almakta zorluk ve konuşamama. Birçok hastaneye başvurduk ve başvurduğumuz her hastane ilk önce boğazının delinmesi gerektiğini söylüyorlardı. Direk delme işlemini yapıyorlardı. Bu çok zorlu bir süreçti, biz annemle birlikte hem nefes alma hem konuşma sorununu çok yüksek seviyede yaşadık. Sürekli hastanelerde, acillerde hayatımız geçti. Şu anda doktorumuz bize çok mutlu bir haber verdi. Boğazındaki deliği tamamen kapattığı gibi, 30 yıl geçse de sesini anlaşılır düzeyde kullanabileceğini söyledi. Mutluluğumuzu ifade etmek çok güç. Antalya, Diyarbakır ve birçok yere gittik. Hiçbir yerde yapılmadı bu. Doktorumuz çok büyük bir risk aldığını söyledi ve gerçekten de başarılı oldu. Biz ona çok güveniyorduk ve Allah’a şükür başarıya ulaştık” diye konuştu.

Reklam Alanı 2
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yangın ve sellerden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılacak Yangın ve sellerden zarar gören vatandaş...

Türkiye'de yangın ve sel afetlerinden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına ilişkin karar Resmi Gazetede yayıml...

Günün umut veren karesi selin yıktığı Bozkurt’tan geldi Günün umut veren karesi selin yıktığı Bo...

Sel felaketinin büyük tahribata neden olduğu Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Muharebe Arama v...

Siirt’te serinlemek için suya girin 2 kız kardeş boğuldu Siirt’te serinlemek için suya girin 2 kı...

SİİRT'in Eruh ilçesine bağlı Zorava Çayı'na serinlemek için giren 2 kız kardeş boğularak hayatını kaybetti....

Sera Filesi Ve Kullanılan Malzemenin Önemi Sera Filesi Ve Kullanılan Malzemenin Öne...

File mantığı ipin belirli aralıklarla ve ardışık olarak düğümlenmesi olarak açıklanabilir. Basit bir tasarıma sahip olsa da bu keşif ha...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yangın ve sellerden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılacak Yangın ve sellerden zarar...

Türkiye'de yangın ve sel afetlerinden zarar gören vatandaşla...

Günün umut veren karesi selin yıktığı Bozkurt’tan geldi Günün umut veren karesi s...

Sel felaketinin büyük tahribata neden olduğu Kastamonu'nun B...

Siirt’te serinlemek için suya girin 2 kız kardeş boğuldu Siirt’te serinlemek için ...

SİİRT'in Eruh ilçesine bağlı Zorava Çayı'na serinlemek için ...

Sera Filesi Ve Kullanılan Malzemenin Önemi Sera Filesi Ve Kullanılan...

File mantığı ipin belirli aralıklarla ve ardışık olarak düğü...

‘Aşı olmayana kısıtlama şart’ ‘Aşı olmayana kısıtlama ş...

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Dern...

22 milyon neden aşı olmuyor? 22 milyon neden aşı olmuy...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın henüz ilk doz aşısını olmam...

Ferhat Şaşkın’ı Tanıyalım Ferhat Şaşkın’ı Tan...

Ferhat Şaşkın, 1 Ocak 2000’de Şanlıurfa’da doğdu. 6 kişiden ...

Tecavüzü taşa yazarak ihbar etmişti! Tecavüzü taşa yazarak ihb...

ANTALYA'da komşusu tarafından uğradığı tecavüzü taşa yazarak...

Mustafa Koray ONAT Hangi Partiden Aday Olacağını Açıkladı! Mustafa Koray ONAT Hangi ...

İzmir merkezli kurulan ONAT TEKNOLOJİ firmasının kurucusu ve...

Karne notu ortalaması nasıl hesaplanır Karne notu ortalaması nas...

Yaklaşık 18 milyon öğrenci bugün digital karnelerini alacak....

Magazin HABERLERİ