Reklamı kapat
Reklamı kapat
Denizli Son Dakika Haberleri
sosyal sosyal sosyal sosyal sosyal sosyal
Anlık Ziyaretçi:
5 1 6
Denizli Son Dakika Haberleri

Balyozda kumpas davasında flaş gelişme

Beraat kararıyla sonuçlanan “Balyoz Planı” davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf Gazetesi’nin eski çalışanı Mehmet Baransu hakkında 35 yıl 9 aydan 67 yıl 6 aya kadar hapis talep edildi.

Balyozda kumpas davasında flaş gelişme

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Baransu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Davanın müdahillerinden emekli Albay Suat Aytın ile sanık avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Savcı duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Kamuoyunda Balyoz Davası olarak bilinen yargılamanın 21 Eylül 2012’de karara bağladığını, topam 434 sanığa mahkumiyet kararı verildiğini, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde 9 Ekim 2013’te bu kararın onandığı, sonraki süreçte ise Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapıldığı, 8 Haziran 2014’te “Hak ihlali” kararı vererek üzerine İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde Balyoz Davasında yeniden yargılama yapıldığı bu yargılamanın beraatla sonuçlandığı hatırlatıldı. Mütalaada, bu davanın konusunu oluşturan bilgi, belge, CD, imaj, DVD videoların ise yargılamanın yenilenmesine konu edilmeyen gizli kalması gereken bilgi ve belge niteliği taşıyan Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1. Ordu Karargahında kozmik odada saklanması gereken “çok gizli” derecede olan Egemen Harekat Planı’na ait bilgi ve belgeler olduğu kaydedildi.

“BARANSU VE OPÇİN BİRLİKTE HAREKET ETTİ”

Sanıklar Mehmet Baransu ile Tuncay Opçin’in birlikte hareket ederek Ergenekon ve Balyoz davalarıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına yönelik operasyonların zemininin hazırlanması, kamuoyu oluşturulmasına yönelik FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün basın ayağını oluşturdukları anlatıldı. FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün etkin ve önemli görevler ifa eden yönetici nitelikte önemli bir üyesi olduğu iddia edilen Tuncay Opçin’in hükümeti ortadan kaldırmak, devlet otoritesini baskı altına almak için TSK’nın kozmik odasında saklanması gereken çok gizli, gizlilik derecesine haiz açık ismi Egemen Harekat Planı olan ve içeriği gereği gizli kalması gereken, ifşası halinde devletin savaş hazırlıklarını, savaş etkinliğini, askeri hareketlerini tehlikeye sokabilecek nitelikte Egemen Harekat Planı’ndaki belge ve bilgileri ele geçirerek FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün amacı doğrultusunda kullanmak için Mehmet Baransu’ya verdiği anlatıldı. Mehmet Baransu tarafından Taraf Gazetesi’ne getirilen belgelerin gazete içerisinde Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Yasemin Çongar ve Yazı işleri Müdürü Yıldıray Oğur tarafından incelendiği, taranan ve çıktısı alınan belgelerin orijinallerinin ise Mehmet Baransu tarafından yok edildiği iddia edildi.

BARANSU’NUN 67 YIL 6 AYA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Sanık Mehmet Baransu hakkında “Örgüt üyesi” suçundan Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada ceza aldığını ve bu cezanın onandığını hatırlatarak bu suçtan ceza verilmesi yönündeki talebin reddini istedi. Baransu hakkında zincirleme şekilde “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama”, “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri kısmen veya tamamen yok etme” suçlarından 35 yıl 9 aydan 67 yıl 6 aya kadar hapis talep edildi. Savcı, Baransu’nun tutukluluğunun ise devamını talep etti.

ALTAN, ÇONGAR VE OĞUR’A 22,5 YIL HAPİS İSTEMİ

Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur hakkında ise “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” suçundan 11’er yıldan 22 yıl 6’şar aya kadar hapisleri istendi. Savcı mütalaasında, sanık Tuncay Opçin hakkındaki dosyanın ise ayrılmasını talep etti.

BARANSU’YA 10 SAAT SAVUNMA SÜRESİ VERİLDİ

Mehmet Baransu’nun tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, sanıkların son savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 18-19 Ekim’e erteledi. Mahkeme heyeti, Baransu’nun savunmasını 10 saatle sınırlandırdı.

 

Reklam Alanı 2
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
EŞİNİ VE 2 ÇOCUĞUNU REHİN ALDI EŞİNİ VE 2 ÇOCUĞUNU REHİN ALDI

Denizli’de hamile eşi ve iki çocuğunu tüfekle rehin alan şahıs, korku dolu anlar yaşattı. Hamile eşi ve bir çocuğunu serbest bırakan şa...

SAĞLAR YÖNELIK HEYKEL TEPKİ ÇEKTİ SAĞLAR YÖNELIK HEYKEL TEPKİ ÇEKTİ

Belediye tarafından Bahçelievler Mahallesi’nde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında görev yapan sağlık personelini temsil e...

ÜST GECİTTEN DÜŞTÜ HAYATINI KAYBETTİ ÜST GECİTTEN DÜŞTÜ HAYATINI KAYBETTİ...

Çakmak Bulvarı üzerinde bulunan üst geçitten karşıya geçmeye çalışan 54 yaşındaki Ramazan Turgut, dengesi kaybetmesi sonucu yaklaşık 30...

Tecavüzü taşa yazarak ihbar etmişti! Tecavüzü taşa yazarak ihbar etmişti!

ANTALYA'da komşusu tarafından uğradığı tecavüzü taşa yazarak anlatan 12 yaşındaki kız çocuğu ile annesi ve erkek kardeşi hakkında korum...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
EŞİNİ VE 2 ÇOCUĞUNU REHİN ALDI EŞİNİ VE 2 ÇOCUĞUNU REHİN...

Denizli’de hamile eşi ve iki çocuğunu tüfekle rehin alan şah...

SAĞLAR YÖNELIK HEYKEL TEPKİ ÇEKTİ SAĞLAR YÖNELIK HEYKEL TEP...

Belediye tarafından Bahçelievler Mahallesi’nde yeni ti...

ÜST GECİTTEN DÜŞTÜ HAYATINI KAYBETTİ ÜST GECİTTEN DÜŞTÜ HAYATI...

Çakmak Bulvarı üzerinde bulunan üst geçitten karşıya geçmeye...

ÇOBANIN KEÇİLERİ BULUNDU ÇOBANIN KEÇİLERİ BULUNDU...

Denizli’nin Çameli ilçesi Elmalı Mahallesi’nde yaşayan...

OĞLUNUN KURTARMAK İSTEYEN BABA HAYATINI KAYBETTİ OĞLUNUN KURTARMAK İSTEYEN...

Yangın, Tavas’ın Güzelköy Mahallesi’nde meydana ...

Yangın ve sellerden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılacak Yangın ve sellerden zarar...

Türkiye'de yangın ve sel afetlerinden zarar gören vatandaşla...

Günün umut veren karesi selin yıktığı Bozkurt’tan geldi Günün umut veren karesi s...

Sel felaketinin büyük tahribata neden olduğu Kastamonu'nun B...

Siirt’te serinlemek için suya girin 2 kız kardeş boğuldu Siirt’te serinlemek için ...

SİİRT'in Eruh ilçesine bağlı Zorava Çayı'na serinlemek için ...

Sera Filesi Ve Kullanılan Malzemenin Önemi Sera Filesi Ve Kullanılan...

File mantığı ipin belirli aralıklarla ve ardışık olarak düğü...

‘Aşı olmayana kısıtlama şart’ ‘Aşı olmayana kısıtlama ş...

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Dern...

Magazin HABERLERİ